Forum turism » Destinatii de vacanta » Nu recomand

excursie in Israel

4 subiecte 1
1 avicenamed Raporteaza continut inadecvat Trimis: 17-05-2010, 19:52:17

17-05-2010

Impresii: 0

Puncte: 0

am fost in Israel cu agentia Calibratravel din cluj;a fost o excursie f. prost organizata, nuau respectat nici programul enuntat la inscriere, nici cel modificat ulterior, pe care l-am primit in aeroport, nici cel anuntat de pe o zi pe alta in Israel.Am avut un ghid local palestinian,carene-a condus doar la popasuri cu palestinieni, unde functiona legea bunului plac, unde o sticla de apa costa cind 10 dolati ,cind 6 dolari ,fara nici un pret afisat,fara nici o posibilitate de a protesta ,de a te adresa unei autoritati de protectia consumatorului; am fost dusi de 2 ori in acelasi loc pt. ca ghidul nu cunostea orarul obiectivului de vizitat;am fost cazati 3 nopti in Bethlehem intr-un hotel mizerabil, murdar,iar unele excursii au fost chiar periculoase pt. sanatate(vizita la manastirea Ioan Hozevitul) unde nu am fost avertizati despre dificultatea traseului,desi in grup erau multi oameni in virsta,cu probleme de sanatate;nu recomand nimanui o astfel de experienta,in orice caz nu cu agentia Calibratravel din cluj, practic am fost in Palestina nu in Israel!
Raspunde la acest mesaj Raspunde cu citat
2 Raky Raporteaza continut inadecvat Trimis: 01-06-2010, 15:05:15

01-04-2008

Impresii: 123

Puncte: 68757

Vai vai!
Dai o groaza de bani si astepti sa te simti bine...
3 moldovan rodica Raporteaza continut inadecvat Trimis: 06-07-2010, 17:27:13

06-07-2010

Buna ziua: noi am fost in circuitul oferit de Calibra Travel Cluj in luna mai 2010. In niciun caz nu sunt sticle de apa cu 6 sau 10 dolari in Israel. Maxim 2 dolari una. Daca ascultati de ghizi luati numai din locuirile unde se vinde cu 1 dolar sticla de 2 litri sau 1/2 litri. Iar majoritatea locurilor sfinte sunt cele de pe teritoriul cunoscut sub numele de Palestina. Legat de ordinea vizitelor din program, este adevarat ca a fost alta decat cea comunicata pe aeroport la plecarea spre Å¢ara SfântÄ, insa au fost acoperite ABSOLUT toate obiectivele din program, plus opÅ£ionale Åi cateva extra (gratis). Calatoria pe care spuneti ca ati facut-o in tinutul Hozeva, la Calibra este opÅ£ionala. Dvs. ati ales probabil sa mergeti. Ghizi locali la Calibra sunt israelieni, daca erau palestinieni nu aveau dreptul sa calatoreasca cu dvs. in acest circuit in partile din Israel pe care spuneti ca le-ati vizitat. Oare chiar sunteti un turist nemultumit? Nu imi amintesc sa fi fost cu noi in autocar. Sustineti anumite lucruri care nu sunt de acolo de unde spuneti dvs. Daca ati avut intr-adevar o experienta neplacuta, spuneti adevarul, nu induceti in eroare si alti oameni care poate si-ar dori sa ajunga acolo si care datorita mesajelor dvs. ezita nejustificat. Nu ne-ati povestit nimic despre impresia dvs. de la locurile sfinte, ce trairi au ridicat in interiorul sufletului dvs. Oare nu ati avut nicio inaltare spirituala? mai ganditi-va putin
4 rsimona Raporteaza continut inadecvat Trimis: 11-07-2010, 17:07:41

11-07-2010

Nu cred o iota din ce a scris mai sus de rau.am fost si eu in martie 2020 si in teritoriul palestinian intr-adevar ai ghid palestinian,iar in restul Israelului ai ghid evreu.dar preturile sunt modice,apa minerala era 1 usd sticla de 0,5 l.e adevarat ca toti ghizii te duc in buticuri mai scumpe,dar nu te obliga nimeni sa cumperi daca nu vrei.Iar palestinienii chiar n-au din ce trai,sunt foarte saraci,nu au resurse de niciun fel si atunci se tin scai cu chilipiruri dupa tine.Programul poate fi refacut in alte zile dar se fac toate obiectivele turistice!Nu va temeti,dar sa va duceti doar daca doriti sa traiti un sentiment religios,nu e un circuit de distractie iar desertul Iudeei e unic,mirific,eu pot spune ca m-a impresionat mai mult decat orasele,atat de diferite intre ele.[Ierusalim,Haifa,Tel Aviv] Numai daca nu vrei sau nu poti sa mergi vreo 20 min prin desert urcus,apoi coboras pana la manastirile izolate unde au vietuit si s-au sfintit mari pustnici,atunci nu te obliga nimeni sa o faci.O vizita la Marea Moarta e interesanta ca sa vezi cum te tine apa la suprafata si chiar nu poti sa inoti,dar simti namolul de pe fund sau sarea cristalizata in bucati mari.Totul e sa te stapanesti sa cumperi toate aiurelile[obiecte bisericoase care le gasesti peste tot,creme cosmetice cu namol,etc,saluri,margelute,plasute si alte nimicuri]Daca ai bani si te duce ghidul cum ne-a dus pe noi la un magazin de prezentare al unei fabrici de prelucrare diamante si alte pietre pretioase,cauta ceva deosebit si vei avea o amintire unica,daca-ti doresti si iti permiti.Eu nu m-am dus cu bani,asa ca m-am multumit cu spalarea sufletului pe urmele lui iisus si a inaintasilor si au pus amprenta peste aceste locuri milenare.
4 subiecte 1
Sunteti aici: Turistik » Comunitate turistica » Forum turism » Destinatii de vacanta » Nu recomand

Adauga oferte turistice

• Agentii de turism
  • Hoteluri, Pensiuni
  • Particulari
Creaza cont

Povesteste-ne despre vacanta ta

• Adauga poze si impresii de calatorie.
  • Citeste despre...
Creaza cont

Aboneaza-te la newsletter